Historia Wojska Polskiego ma piękną kartę związaną z lotnictwem morskim założonym w 1920 roku właśnie w Pucku.

Baza lotnicza posiłkując się początkowo wodnopłatowcami typu niemieckiego, później francuskiego i polskiego służyła szkoleniu pilotów na potrzeby floty. Polegało to na obserwowaniu z nieba polskiego wybrzeża i sygnalizowaniu o ruchach okrętów i rozpoznawaniu przelatujących obcych płatowców. Lotnictwo morskie brało udział w manewrach floty, kierowało ogniem artylerii okrętowej oraz dokonywało zdjęć. Pierwszym dowódcą do 1922 r. był kmdr ppor. pil. Wiktoryn Kaczyński a najczęściej wspominany jest kmdr por. pil. Edward Szystowski, który zginął podczas bombardowania 1 września 1939.

Sława Dywizjonu Lotniczego wciąż kultywowana jest przez grupę zapaleńców, którzy doprowadzili do powstania Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Oprócz znakomitej kolekcji wojskowych artefaktów prezentują również historyczne zdjęcia i wizualizację dawnych samolotów.

W lipcowe święto MDLotu pamiątki, a nawet repliki latających wodnopłatowców możesz zobaczyć na Zielonej Plaży. W te dni Puck ponownie staje się miastem z lat 30-tych ubiegłego wieku, gdzie oficerowie, lotnicy, sprzęt wojskowy i konie nadawały militarny charakter miastu.