W pejzażu Pucka jest wiele miejsc upamiętniających bogatą historię i więź z morzem. Ławeczki nawiązują do okoliczności, legend, faktów i ludzi, którzy wpisali się w rodowód historyczny miasta.

Ławeczka HERBOWA

Oprócz murów miejskich, bram czy ratusza właśnie herb należał do podstawowych znaków wyróżniających miasto od wsi. Ławeczka herbowa przed magistratem przybliża dwa ważne elementy puckiego herbu: łososia i lwa.

  • Łosoś - ryba często poławiana w wodach Zatoki Puckiej, była kiedyś symbolem Mistrza Krzyżackiego - Rybickiego
  • Lew - jak mówi legenda, został dodany w czasach gdy Puck na krótko stał się własnością króla szwedzkiego Karla Knutsona

Nowożytna historia Pucka ma wiele wspólnych kart z historią Gdańska, stąd królewskie zwierzę z herbu miasta nad Motławą przydano również do naszego. Ławeczka herbowa jest w letnie weekendy miejscem spotkań z przewodnikiem miejskim, który o godz. 11.00 zaprasza na bezpłatne spacery.

 laweczka herbowa
Ławeczka PUCKIEGO KAPRA

Jeden z najlepszych punktów widokowych w Pucku znajdziesz tam, gdzie stoi figura Kapra Królewskiego, czyli żołnierza morskiego na służbie Jego Królewskiej Mości Zygmunta Augusta. Z wysokości wałów obronnych obserwował on port wojenny i liczne okręty wypływające na morza w obronie granic i transportów handlowych. Ten zawadiaka morski, często krnąbrny i nieposłuszny, był niezbędnym wojownikiem, chociażby w czasie wojen szwedzkich, wtedy gdy z sukcesem obroniono Twierdzę Puck.

Na pamiątkę bohaterskich kaprów, co roku w sierpniu, organizowany jest festyn z licznymi atrakcjami oraz inscenizacją bitwy morskiej. Przyjedź koniecznie w pierwszy weekend sierpnia, a nie pożałujesz !

 pucki kaper

Ławeczka JUBIELUSZOWA

Z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem w Pucku krajobraz miasta wzbogacił się o nowe elementy upiększające miasto. W porcie rybackim stanął rybak wyrzeźbiony z klonu oraz ławka z topoli, wykonane przez Roberta Wyskiela. Artysta podarował mieszkańcom Pucka swoją pracę dla upamiętnienia kaszubskich rybaków, którzy 10 lutego 1920 r. witali Generała Józefa Hallera i jego Błękitną Armię.

 

Ławeczka ZAŚLUBINOWA 

Znajduje się w szczególnym dla Polski morskiej miejscu, w Porcie Rybackim, tuż obok słupka upamiętniającego Zaślubiny Polski z Morzem. Dla odwiedzających pucki port Ławeczka Zaślubinowa ma niespodziankę. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku turysta dowie się o historii zaślubin, posłucha wspomnień gen. Józefa Hallera i kapelana ks. Józefa Wryczy. Może także przypomnieć sobie słowa i melodię "Hymnu do Bałtyku".

 .

Ławeczka FALA

Zadziwia oryginalnym kształtem i wykonaniem. Jej usytuowanie pozwala na chwilę zadumy i odpoczynek. Ławeczka jest długa i ma dość miejsca dla całej grupy wycieczkowej.

 

Ławeczka Generała MARIUSZA ZARUSKIEGO 

Ławeczka przy wejściu na molo zachęca do odpoczynku przy siedzącej postaci Generała. Wszystkie jego tytuły i dokonania trudno wymienić w krótkiej notatce. Jest pewne, że kontakty z morzem i żeglarstwem oraz aktywność umysłu i ciała pozwoliły Mu na prowadzenie ciekawego życia oraz na rozwijanie wszechstronnych zainteresowań. Dla żeglarskiej braci był kapitanem, który uczył jak hartować młode charaktery, dla miłośników gór był twórcą szlaków i propagatorem górskiego pogotowia ratunkowego.

Mieszańcy Pucka są dumni z tego, że był starostą w miejscu gdzie rozpoczęła się Polska Morska i Żeglarska, a Szkoła Podstawowa od 22 czerwca 1984 r. została nazwana jego imieniem. 

 mariusz zaruski