Pomniki i miejsca pamięci


 

 

Pomnik generała Józefa Hallera

Generał Józef Haller w puckim porcie wypełnił prośbę wszystkich Polaków mieszkających w Gdańsku w 1920 roku, aby złączyć niepodległy już kraj z Morzem Bałtyckim.

Jego popiersie znajduje się też w najbardziej honorowym i często odwiedzanym miejscu w starym porcie. Ustawione jest tak, aby generał spoglądał na nieodległe historycznie miejsce zaślubin, tam gdzie kiedyś istniała baza lotnictwa morskiego, a dziś z wysokiego masztu powiewa biało-czerwona flaga.

 

 

 

Pomnik Dziejów Pucka

Daty najważniejszych wydarzeń  w historii miasta znajdziesz na kamienno-betonowym wieloboku w Parku Dziejów Pucka. W rocznicowe dni władze samorządowe, młodzież szkolna i delegacje różnych instytucji oraz organizacji pozarządowych składają wieńce i zapalają znicze upamiętniając tym samym to ważne historyczne miejsce.

Monumentalny pomnik wykonany przez znanego rzeźbiarza i architekta wkomponowany został w stary drzewostan parku w latach 70-tych.

 

 

Pomnik Antoniego Abrahama

Ojciec wszystkich Kaszubów, przez wielu nazywany „Królem” Antoni Abraham, spotkamy Go w parku naprzeciw Urzędu Miasta Puck. Chłopski syn, urodzony w trudnych czasach zaborów, mający żyłkę działacza społecznego, jak już coś powiedział to Go słuchali…. nawet w Wersalu. Stoi dumnie na dużym głazie i wydaje się, że wciąż dogląda i poucza kolejne już pokolenia Kaszubów, aby jak dawniej świadczyli w jedności z Polską i dążyli do pełnej pomyślności kaszubskiej ojcowizny.

 

 

 

 

 

 

Pomnik Pamięci Polskich Lotników

 

 

 .

Pomnik kmdr. por. pilota Edwarda Szystkowskiego

                                                               

                                                 

 

Pomnik zmarli na ORP Kaszub

                                    

 

Pomnik upamiętnających więźniów Marszu Śmierci

 

 

 

Grób więźniów Stutthof

 

 

 

Pomnik przy Liceum Ogólnokształcącym